EGYEDÜL NEM MEGY...

GAZDÁLKODJ ÖKOSAN KIHÍVÁS TIPPEK:
Gyakorlati tippjeink segíthetnek saját életmódunkon pozitívan változtatni, a gyógyszertárunk működését környezetkímélővé tenni, illetve - ha már zöldek vagyunk - megoszthatjuk tapasztalatainkat, jó gyakorlatainkat másokkal! Segíthetünk nekik is a fenntartható működéshez vezető úton!
No de nemcsak tanulás, élmény is az Ökopatika program. A különféle kihívások teljesítését mindig jutalmazzuk: azok között, akik kipróbálják és megvalósítják azokat, környezetbarát ajándékokat sorsolunk ki!
A tippek "kezdő" és "haladó" zöldeknek is hasznos tanácsokat tartalmaznak azzal kapcsolatban, hogy hogyan kezdjük el a környezettudatos életmódot, miképp csináljuk helyesen, vagy éppen hogyan csinálják mások. Tanácsaink hasznosak lesznek, ha most kezded a fenntarthatóbb működést, életmódot, de akkor is, ha már gyakorolod azt. Mit csináljunk, mit ne, és hogyan haladjunk okosan a jó irányba? No és hogy csinálják mások?
TIPPEK A JANUÁRI KIHÍVÁSHOZ:
JANUÁR 1. TIPP:
KEVESEBB PAPÍRRAL, FENNTARTHATÓBBAN

Magyarországon évente 750-800.000 tonna papírhulladék keletkezik, ebből 380-400.000 tonna kerül visszagyűjtésre. Ahogy a számok is mutatják, a papírhulladék közel fele nem hasznosul, hulladékégetőbe vagy hulladéklerakóba kerül. A visszagyűjtött mennyiségből pedig újrapapírt, azaz irodai papírt, kartonbútort, dobozokat gyártanak. Az újrapapír azért környezetbarát, mert a legyártásához feleannyi energia, és negyedannyi víz szükséges!
JANUÁR 2. TIPP:
IRODAI PAPÍRHASZNÁLAT
Minden papír számít, ezért próbáljuk meghosszabítani az életüket alternatív felhasználási módokkal. Erre adunk tippeket alább:
TIPPEK A DECEMBERI KIHÍVÁSHOZ:
DECEMBER 1. TIPP:
KÖRNYEZETBARÁT ÜNNEPEK, ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS
MIRE FIGYELJÜNK, HOGY MINÉL KISEBB LEGYEN AZ ÜNNEP KÖRNYEZETI HATÁSA?
DECEMBER 2. TIPP:
KÖRNYEZETBARÁT DÍSZÍTÉS ÉS AJÁNDÉKOZÁS

Az ünnepi készülődés egyik fontos része otthonunk, munkahelyünk díszbe öltöztetése. Mind- két helyen érdemes az alábbi szempontok szerint nekilátni a dekorálásnak:
A kevesebb több - próbáljuk meg nem túlzásba vinni az ünnepi hangulatot, azaz takarékos- kodjunk az erőforrásokkal!
DECEMBER 3. TIPP:
KÖRNYEZETBARÁT ÜNNEPI MENÜ

A környezettudatos ünnepi készülődés igen fontos része, hogy milyen menüt, és milyen
alapanyagokból tervezünk elkészíteni! Érdemes szem előtt tartani az alábbi bevásárlási, főzési
szempontokat, ha azt szeretnénk, hogy minél kisebb legyen a környezeti hatásunk.
DECEMBER 4. TIPP:
PIHENÉS, ENERGIATAKARÉKOSSÁG

Az év végi ünnepnapokon jóesetben mindenki otthon van, és az idén ugyan szűkebb családi körben, de reményeink szerint a szokásos illatok, fények és otthonos meleg vesz majd körül! Hogyan tudjuk az ünnepi hangulatot minél alacsonyabb energiafogyasztással elő- teremteni?
TIPPEK A NOVEMBERI KIHÍVÁSHOZ:
NOVEMBER 1. TIPP:
KÖRNYEZETBARÁT KÖZLEKEDÉS

A közlekedéshez az életmódunkból eredő szén-dioxid kibocsátás kb. 25%-a köthető. A kibocsátás mértéke leginkább attól függ, hogy mennyit repülünk és autózunk. Hogy csökkenteni tudjuk a közlekedésünk - akár a munkába járás, akár a mindennapi közlekedés - karbon- lábnyomát, igyekezzünk minél többet használni a közösségi közlekedést, gyalogolni, kerékpározni, és egyéb alternatív közlekedési módokat választani.
NOVEMBER 2. TIPP:
MINDENNAPI KÖZLEKEDÉS AUTÓVAL
Ha úgy döntünk, hogy autóval közlekedünk, többféle lehetőségünk van az autózás környezeti hatásainak csökkentésére!
NOVEMBER 3. TIPP:
KERÉKPÁROZZ TÉLEN-NYÁRON!
Nemsokára nyakunkon a tél, a hideg és a sokféle csapadék nem éppen biciklizésre csábít,
de ha megfelelő ruházatban, sárvédőkkel felszerelkezve indulunk útnak, még az esőt és
latyakot is többé-kevésbé megúszhatjuk! Arról nem is beszélve, hogy a rendszeres testmozgás,
és a dugóval járó idegeskedés elkerülése remek immunrendszer-erősítő és a járvány idején a távolságtartásban is segít!
NOVEMBER 4. TIPP:
A GYÓGYSZERTÁR KÖZLEKEDÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ KARBON-LÁBNYOMA
Hogyan csökkentsük és kövessük nyomon a gyógyszertár közlekedési karbon-lábnyomát?TIPPEK AZ OKTÓBERI KIHÍVÁSHOZ:
OKTÓBER 1. TIPP
ÖKOPATIKA KÖZÖSSÉGEK ALAKÍTÁSA
Könnyebb, hatékonyabb és élvezetesebb a gyógyszertári működést együtt, közösségben környezetbaráttá tenni. A résztvevők különböző képességeket, tudást, tapasztalatot és ötleteket hoznak a csapatba, amiket megosztanak egymással, kiegészítik, segítik és bátorítják egymást. Mi az Ökopatika közösség tagjainak feladata? Miért jó a tagjának lenni? Kiket hívjunk meg a csapatba?
OKTÓBER 2. TIPP:
ÖKO CSAPAT ÉPÍTÉSE
Mi mindent csináljunk/csinálhatunk az első összejövetelen, legyen az személyes, vagy virtuális? Az első alkalom nagyban befolyásolhatja, milyen lesz a csapattagok közti együttműködés a "Gazdálkodj Ökosan!" verseny során, ezért fontos, hogy előkészítsük, átgondoljuk, hogy mi is legyen a program.
OKTÓBER 3. TIPP:
HOGYAN MOTIVÁLJUK A CSAPATOT?
A Gazdálkodj Ökosan kihívás céljai között az egyik legfontosabb a motiválás és a helyi közösségek erősítése oldott légkörben, magunkat jól érezve. A verseny remek alkalom, hogy tanuljunk egymástól, és minél több dolgozót buzdítsunk a változásra.
A környezettudatosság erősítésével mindenki nyer!
OKTÓBER 4. TIPP:
KÖRNYEZETBARÁT GYÓGYSZERTÁRI GYAKORLAT
A gyógyszertárak zöld működésére vonatkozóan léteznek útmutatások, ellenőrző listák és tippgyűjtemények, de jóval kevesebb a gyakorlatban is környezettudatosságra törekvő patikáról szóló leírás vagy esettanulmány.


beiktatok vega napokat

bicajozok a munkába

fair trade tisztítószereket használok

kézi készítésű ajándékot készítek